X
Koronavirüs ile İlgili Dikkat Çeken Ayrıntı: 20 Dakika Sonra Bulaşma Gücünün Yüzde 90’ını Kaybediyor
  • KriptoEkstra
  • Gündem
  • Koronavirüs ile İlgili Dikkat Çeken Ayrıntı: 20 Dakika Sonra Bulaşma Gücünün Yüzde 90’ını Kaybediyor

Koronavirüs ile İlgili Dikkat Çeken Ayrıntı: 20 Dakika Sonra Bulaşma Gücünün Yüzde 90’ını Kaybediyor

ABONE OL
14 Ocak 2022 00:36
Koronavirüs ile İlgili Dikkat Çeken Ayrıntı: 20 Dakika Sonra Bulaşma Gücünün Yüzde 90’ını Kaybediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmaya nazaran Koronavirüs, havaya uçtuktan sonraki 20 dakika içinde insanlara bulaşma yeteneğinin yüzde 90’ını kaybediyor. Kaybın birçok ise birinci beş dakika içinde gerçekleşiyor. Bilim insanları bu durumun, insanları Koronavirüs müdafaada maske ve soyal uzaklığın havalandırmadan daha kıymetli olduğunu gösterdiğini açıkladı.

NTV’de yer alan habere nazaran, Bristol Üniversitesi Aerosol Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmanın corona virüsün solunan havada nasıl hayatta kaldığına dair şimdiye kadarki en gerçekçi simülasyonu olduğu belirtildi.

Bununla birlikte çalışmanın bulguları, fizikî aralık ve maske takmanın Covid-19’u önlemenin en tesirli yolu olduğu kısa menzilli bulaşmasının ehemmiyetine dikkat çekiyor. Havalandırmanın ise bunlardan daha az tesirli olduğuna işaret ediliyor.

Bristol Üniversitesi Aerosol Araştırma Merkezi yöneticisi ve çalışmanın baş muharriri Prof. Dr. Jonathan Reid, “İnsanlar, toplumsal uzaklık ve maskeye dikkat etmek yerine  genelde odaların makus havalandırılmasına odaklandı. Havalandırmanın kıymetsiz olduğunu söylemiyorum, fakat bence tekrar de en büyük maruz kalma riski birine yakın olduğunuzda gerçekleşiyor” diye konuştu.

Üç saat sonra hala havada tespit edilebiliryor

Öbür taraftan, şimdiye kadar, corona virüsün havadaki küçük damlacıklarda ne kadar mühlet hayatta kaldığına dair varsayımlar, corona virüsün damlacıkları havada tutmak için dönen Goldberg tamburları ismi verilen kapalı kaplara püskürtülmesi ile ilgili çalışmalara dayanıyordu. 

Bu prosedürü kullanan ABD’li araştırmacılar, bulaşıcı corona virüsün üç saat sonra hala tespit edilebileceğini buldu. Tekrar de bu çeşit deneyler, bir insanın öksürdüğünde ya da nefes aldığında gerçekleşenleri tam olarak açıklayamıyor.

Yeni bir aygıt geliştirildi

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu varsayım yerine sıcaklık, nem ve ultraviyole (UV) ışınlarını sıkı bir halde denetim ederken, rastgele bir sayıda küçük, virüs içeren parçacıklar üretmelerine ve bunları beş saniye ile 20 dakika ortasında rastgele bir yerde iki elektrik halkası ortasında yavaşça havaya kaldırmalarına müsaade veren bir aygıt geliştirdiler. 

Reid, ‘Çalışmamız, geliştirdiğimiz aygıt sayesinde nefes verme süreci sırasında aerosollere ne olduğunu sahiden simüle edebilen birinci araştırmadır‘ dedi.

Öte yandan çalışma, viral partiküllerin akciğerlerin nispeten nemli ve karbondioksitten güçlü şartlarını terk ederken süratle su kaybettiklerini ve kuruduklarını  gösterdi. Araştırmacıların bildirdiğine nazaran, bu faktörler corona virüsün insan hücrelerini enfekte etme yeteneğini bozuyor.

Sıcaklık şartları bulaşıcılık tesirini değiştirmiyor

Son olarak, havanın sıcaklığı viral enfektivite üzerinde hiçbir fark yaratmadı ve bu durum  corona virüsün yüksek sıcaklıklarda daha düşük olduğuna dair yaygın inanışla çelişiyordu.

Leicester Üniversitesi’nde klinik bir virolog olan Dr. Julian Tang, bulguların epidemiyologların alanda gözlemlediklerini desteklediğini söyledi.  Ancak, Leeds Üniversitesi’nde viroloji doçenti olan Drç Stephen Griffin, havalandırmanın değerini vurguladı: 

‘Aerosoller, uygun havalandırma olmadığında iç yerleri süratle dolduracaktır, bu nedenle enfekte kişinin oda içinde kaldığı varsayılırsa, virüs daima olarak yenilenecek.’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.