X
İş Arayanlara Hoş Haber: Kimi Kesimlerde İşçi Zahmeti Maaşları Artırdı
  • KriptoEkstra
  • Gündem
  • İş Arayanlara Hoş Haber: Kimi Kesimlerde İşçi Zahmeti Maaşları Artırdı

İş Arayanlara Hoş Haber: Kimi Kesimlerde İşçi Zahmeti Maaşları Artırdı

ABONE OL
14 Ocak 2022 00:36
İş Arayanlara Hoş Haber: Kimi Kesimlerde İşçi Zahmeti Maaşları Artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’nin önde gelen birtakım hukuk firmalarında, işçi bulunamaması yüzünden, yeni başlayanlara çok yüksek fiyatlar teklif edildiği açıklandı.

Birtakım şirketler fiyatları yüzde 50 artırıyor

Robert Walters isimli memleketler arası personel bulma kuruluşunun baş muhasebecisi Alan Bannatyne BBC’ye yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’taki birçok dalda işçi meşakkati yaşandığını, bu nedenle bir çok kişinin daha güzel fiyat alabilecekleri işlere geçmek için mevcut işlerinden istifa ettiklerini anlattı.

Bannatyne, ‘Gördüğümüz en düşük fiyat artırımı yüzde 15 civarında lakin kimi şirketler fiyatları yüzde 50 artırıyor’ dedi ve ekledi:

‘Çok büyük bir değişiklik olmazsa 2022 çalışanlar açısından daha da güzel olacağa benziyor.’

Birleşik Krallık çapında yani İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda genelinde pandemi münasebetiyle kapanan iktisat yine açıldığından bu yana işçi açığı rekor seviyelere çıktı ve patronlar işçi bulabilmek için birbiriyle rekabet içerisinde.

Şirketler ortasında ağır rekabet

Şirketler için beyaz yakalı işçi bulan Robert Walters şirketi, bu durumun firmalar ortasında güzel eleman bulma konusunda çok sert bir rekabete yol açtığını ve yetişmiş işler için gerçek insanı bulmanın çok zorlaştığını söylüyor.

Şirketten Alan Bannatyne patronların işçi cezbedebilmek için fiyatları yeterlice yükselttiğini fakat Covid nedeniyle kazananlar üzere kaybedenler de olduğunu ve herkesin bu yüksek fiyatlardan yararlanamadığını da hatırlatıyor.

Perakendeciler ve hava yolu şirketleri bu periyodun kaybedenleri ortasında sayılıyor. Hasebiyle Bannatyne’a nazaran bu firmalar çalışanına fiyat artışı ya da ikramiye verebilecek durumda değiller.

İşçi külfeti üst seviye işlerin fiyatlarında artış eğilimi oluşturuyor

Bannatyne, ‘Bu yüzden de internet üzerinden perakende satış yapan şirketler, konut gereksinimleri imalatçıları ya da her türlü dijital teknoloji şirketi üzere büyüyen oburlarının av alanına döndüler’ diyor.

Asya, Avrupa ve ABD’de de şubeleri olan personel bulma kuruluşu Robert Walters’ın yetkilileri, şirket genelinde en fazla ciroyu Aralık yana yaptıklarını, global net kurul gelirlerinin yüzde 39’a çıktığını da açıkladı.

Bir öbür milletlerarası eleman bulma kuruluşu Manpower da, işçi külfeti nedeniyle üst seviye işler için teklif edilen fiyatlardaki artış eğilimini doğruladı.

Piyasa muhakkak iş arayandan yana

Şirketin Birleşik Krallık kolunun yöneticisi Chris Gray yaptığı açıklamada, ‘Şu anda piyasa katiyetle iş arayandan yana’ dedi.

Gray, ‘Aranan niteliklere sahip eleman adaylarının pazarlık gücü yüksek ve kendi gereksinimlerine, beklentilerine en düzgün uyacak işi seçme esnekliğine ve özgürlüğüne sahipler’ diye konuştu.

Pandemi periyodunda avukatların fiyatları yükseldi

Birleşik Krallık kelam konusu olduğunda bilhassa hukuk alanındaki işçi meşakkati had safhada.

BCL Meşru eleman bulma şirketi ve data şirketi Vacancysoft ‘un yaptığı araştırmaya nazaran Londra merkezli hukuk firmalarında işe yeni başlayanlara teklif edilen fiyatlar geçen yılın Ocak ve Kasım ayları ortasında yüzde 131 arttı.

Robert Waters şirketi de da giderek artan sayıda deneyimli avukatın kesimden ayrıldığını ve yeni mezun hukukçu sorunu çekildiğini söylüyor.

Fiyatları artıran bir öteki faktör de Birleşik Krallık’taki hukuk şirketlerinin, İngiltere’deki faaliyetlerini genişleten ABD merkezli hukuk firmalarıyla da eleman rekabeti içinde olması. Bu da işe yeni başlayacak hukukçulara ikramiyeler hariç yılda 100 bin sterlin civarında başlangıç fiyatı teklif edilmesiyle sonuçlanıyor.

Hukukçular Birliği’ne nazaran 2018 yılında tam vakitli olarak özel hukuk firmalarında çalışan avukatların ortalama maaşı yılda 62 bin sterlindi. Londra’da bu ortalama 88 bine kadar çıkıyordu. Bu ölçüler pandemi periyodunda aşılmış görünüyor.

Bankacılık da yükselişte

Maaşların süratli yükseldiği bir öteki kesim de bankacılık.

Robert Walters şirketi bu yıl Londa’daki bankaların yeni başlayan elemanlara verdikleri maaşların çok arttığını ve ikramiye havuzlarının dev boyutlarda olduğunu söylüyor.

Başka yandan birtakım düşük fiyatlı işlerde de artış görülüyor.

Birleşik Krallık’taki en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Sainsbury’s geçen hafta çalışanlarına saatte en az 10 sterlin (yaklaşık 182 lira) vermeyi kabul eden son büyük perakende satış şirketi oldu. Daha evvel Morrisons, Lidl ve Aldi de çalışanlarının saatlik fiyatını yükseltmişti.

İstihdam piyasasında büyük bir dalgalanma yaşandı

Covid salgını ve kapatmalar yaşanan periyotta birçok kişi yaptıkları işi değiştirmeyi düşünme fırsatı buldu yahut işi bıraktı. Bazılarının deyişiyle istihdam piyasasında büyük bir dalgalanma yaşandı.

Bu da genel olarak Birleşik Krallık çapında özel daldaki fiyatların artmasıyla sonuçlandı. Ağustos ile Ekim ortasındaki üç aylık periyotta ortalama fiyatlar (ikramiyeler de dahil edilince) bir yıl öncesinin birebir periyoduna nazaran yüzde 4,9 arttı.

Reed Recruitment isimli emekçi bulma kuruluşunun yöneticisi James Reed ülkenin tam bir istihdam patlaması yaşadığını ve bunun şimdi yatışacak üzere görünmediğini söyledi.

Reed, ‘İş arayanlar açısından son 50 yılın en avantajlı periyodu. Sarkacın tarafı katiyen iş arayanlardan yana’ diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.