X
Hayat Kurtaran 11 Husus: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Güç, Pekala Onlar İçin Neler Yapabiliriz?
  • KriptoEkstra
  • Gündem
  • Hayat Kurtaran 11 Husus: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Güç, Pekala Onlar İçin Neler Yapabiliriz?

Hayat Kurtaran 11 Husus: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Güç, Pekala Onlar İçin Neler Yapabiliriz?

ABONE OL
14 Ocak 2022 00:37
Hayat Kurtaran 11 Husus: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Güç, Pekala Onlar İçin Neler Yapabiliriz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarında sokakta yaşayan hayvanların gereksinimleri su ve yiyecek ile sonlu kalırken, kışın koşullar hayli ağırlaşıyor. Yiyecek gereksiniminin yanına soğuk havalar sebebiyle barınma da ekleniyor. Pekala biz çok kolay formda sokaktaki dostlarımızın ömrünü sürdürebilmesi için neler yapabiliriz? 

1. Kaputa vurun.

Kediler sıcak yer aradığında birinci gittikleri yerlerden biri otomobillerin altı yahut motorlarıdır. Otomobilinizi çalıştırmadan evvel tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını kesinlikle denetim edin.

2. Konutunuz müsaitse sahiplenin.

En hoşu konutunuzun kapılarını bir hayvana bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa müddette konuta alışacak ve keyfine bakacaktır.

3. Konut ortamı uzun periyodik bakıma uygun değilse konuk edin ????

Yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa müddetliğine konuk edin.

4. Ofisinizde küçük bir alanı kullanarak onlar için yer açın.

Kısa müddet içinde tüm ofis çalışanların can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşullarlı uygun değilse işyerinizin önünde bir kulübe yapar ve mama ve su kapı koyarsanız bir hayvanın hayatını kurtarmış ve takviye vermiş olursunuz.

5. Kedi ve köpek meskenleri yapın.

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi, köpek konutları sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Üretimi epeyce kolay olan bu meskenleri yağmura ve kara karşı sağlam olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa periyodik konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

6. Bir kap su verin.

Su hayvanlar içinde hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı kesinlikle bulundurun ancak metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında bu çeşit kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Şayet suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

7. Mama vermeyi unutmayın.

Bilhassa kar yağdığında yiyecek bulmak sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam konuta giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz.

Düşük bir fiyat karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz.

8. Kuşlar için cam kenarına ekmek koyun.

Kuşlar kedi ve köpekler üzere yaklaşmazlar lakin onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

9. Barınaklara takviye olun.

Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa bilhassa kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın muhtaçlıklarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler onların çok işine yarayacaktır.

10. Hasta hayvanları görmezden gelmeyin.

Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu mukadderatına terk etmeyin. En yakın belediyeye haber verin. Kadıköy Belediyesi için 444 55 22 numaralı telefonu aramanız kâfi.

11. Tüm canlılar için sevgi temel gereksinimdir. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın dünya onlarla güzel…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.