DOLAR 13,43660.41%
EURO 15,26430.66%
STERLIN 18,23490.05%
ALTIN 791,770,24
BIST %
BITCOIN 525952-9,45%
İstanbul

KAR YAĞIŞLI

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Bakan Karaismailoğlu: Tünelin ucunda ışığı gördük

Bakan Karaismailoğlu: Tünelin ucunda ışığı gördük

ABONE OL
14 Ocak 2022 00:29
Bakan Karaismailoğlu: Tünelin ucunda ışığı gördük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon ile Gümüşhane ortasında imali süren Yeni Zigana Tüneli’nin Trabzon tarafında bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da iştiraki ile Zigana Tüneli Işık Görme Merasimi, tünel içinde Zigana Dağı’nın 953 metre altında düzenlendi.
Merasime Bakan Karaismailoğlu’nun yanı sıra Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Vilayet Lideri Sezgin Mumcu ile çok sayıda davetli katıldı. Merasimde konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, geleceğin Türkiye’sini inşa ettiklerini söyledi.

“KÖİ modeli ile yapılan yatırımlarda 2025 yılından itibaren elde edilecek gelir yapacağımız ödemelerin üzerinde olacaktır”
2003 yılından bugüne Ulaşım ve Lojistik Master planı doğrultusunda planlı bir biçimde Türkiye’nin jeostratejik kıymetini gözeterek yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu “Üç kıtanın kesişim noktasındaki ülkemiz, sırf 4 saatlik uçuşla 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayri Safi Ulusal Hasıla’ya ve 7 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkenin merkezindedir. Çin ile Avrupa ortasında 700 milyar doları aşan ticaret hacminin tam ortasındayız. Son 20 yıl boyunca, tüm ulaşım stratejilerini global eğilimleri dikkate alarak bütün yatırımları gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımızın 2003-2020 yılları ortasında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya 410 milyar dolar tesiri oldu. İstihdama tesirleri de yıllık ortalama 705 bin kişidir. 19 yılda tamamlanan 1 trilyon 145 milyarlık projelerimizin yüzde 20’sini Kamu Özel İşbirliği (KOİ) modeli çerçevesinde hayata geçirdik. KÖİ projeleri ile 38 başka proje de üretim sırasında devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 37,5 milyar dolarlık yatırımla, havalimanları, limanlar ve 1250 kilometre otoyol altyapısını tamamlandık. Bugün Türkiye, son 19 yıldaki çalışkanlığı sayesinde, Avrupa’da en âlâ performans sağlayan 3. ülke pozisyonunda; KÖİ yatırım hacmi sıralamasında ise dünyada 13. sırada yer alıyor. Havayolu, karayolu ve denizcilik alanlarında KÖİ Modeli ile yapılan yatırımlar incelendiğinde, 2024 yılında ‘başa baş noktaya’ gelineceği görülüyor. Bu da 2025 yılından itibaren elde edeceğimiz gelirlerin, yapacağımız ödemelerin üzerinde olacaktır. Böylelikle ulaştırma kesimi genel olarak değerlendirildiğinde, KÖİ Modeli ile yapılan projeler özelinde net nakit akışı sağlanacak” diye konuştu.

“Zigana Tüneli tüm Ortadoğu ve Avrasya ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati değerde”

Zigana Tüneli’nin tıpkı Marmaray üzere, Avrasya Tüneli üzere, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ordu-Giresun Havalimanı, İyidere Lojistik Limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü üzere Memleketler arası ulaşım koridorlarının kıymetli bir kesimi ve dünya çapında bir eser olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu “Milletimiz için gurur kaynağıdır. Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor. Zigana Tüneli’ni yalnızca Trabzon ve Gümüşhane’yi ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Biz burada, bu çalışmamızla, Doğu Karadeniz’in en kıymetli ticaret merkezi pozisyonundaki Trabzon’u, Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlıyoruz. Bu projemiz; Karadeniz’de olduğu kadar Doğu Anadolu’da da ticaretin, ihracatın ve istihdamın gelişmesi için kritik ehemmiyete sahip. Başta İran olmak üzere tüm Ortadoğu ve Avrasya ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati pahada. Türkiye’nin Doğu-Batı istikametli ticaret hareketliliğinin yanı sıra, Kuzey-Güney istikametli ticaret hareketliliğine de imkân kılarak, ihracatçılarımızın daha düşük maliyetlerde eserlerini deniz ile dünyaya ulaştırmasına fırsat sunacaktır. Bu ve bunun üzere kilit ehemmiyete sahip projelerimiz, ülkemizi 2022 yılı için 250 milyar dolarlık ihracata ulaştıracak ve ticari istikrarları Türkiye lehine değiştirecek” biçiminde konuştu.

“Zigana Tüneli kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en önemlilerinden”

Kuzey-güney akslarını uygunlaştırma çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel projelendirdiklerini kaydeden Bakan Adil Karaismailoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, İkizdere Tünelleri, Eğribel tüneli üzere kacını hizmete sunduk. Bu tünellerimizle; ticari faaliyetlerin gelişmesine, hasebiyle bölgenin zenginleşmesine katkı sağlarken, inançlı sürüş imkânını da artırdık. İşte şu an bizleri bir ortaya getiren Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en değerlilerinden biridir. Tarihi İpek Yolu sınırındaki bu güzergâh, oldukça yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyor. Zigana Tüneli projesi, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de yer alan Köstere-Gümüşhane Yoluna köprülü kavşak ile bağlanıyor. Zigana tüneli 14 bin 500 metre uzunluğunda çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu ilişki yolları ile birlikte 15 km’yi aşıyor. 2,5 Milyar Lirayı bulan yatırım bedeli ile 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu 2×2 şeritli bölünmüş yol hâline gelecek. Hizmete açılmasıyla, Zigana’nın doruğunda 2010 metre olan ve 1. tünelde 1.825 m’ye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek 1.212 metreye inecek. Mevcut yolun kısalması ile seyahat mühleti arabalar için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika azalacak. Böylelikle vakitten 19 milyon tl, akaryakıttan 40 milyon tl olmak üzere yıllık toplam 59 milyon tl tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı da 16 bin ton daha azalacak. Zigana Tüneli bilhassa kış aylarında yaşanan zahmetleri tarihe gömerek yol kullanıcılarına inançlı ve konforlu seyahat imkânı sunacak. Ayrıyeten, mevcut Trabzon-Gümüşhane sınırında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi üzere sorunlar de ortadan kalkacak. Trafiğin; Karadeniz kıyı bölümündeki yerleşkelere, limana turizm ve sanayi merkezlerine sıkıntısız akışı sağlanacak. Milletlerarası ticaretin daha süratli ve emniyetli yapılmasına büyük ve bedelli katkılar bu projemizle gerçekleşecek.”

“Zigana Tüneli yüzde 100 yerli ve milli”

Bakan Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve ilişki yollarının üretimi, tasarımı ve denetiminde yüzde yüz yerli ve ulusal kaynaklar kullanıldığını söyledi. “Proje büsbütün Türk mühendisleri ve personelleri tarafından rekor bir müddette inşa edildi” diyen Bakan Karaismailoğlu “Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’de birinci kez yapılan, dikey şaft yapıları, Zigana Tüneli’nde teşkil edildi. Ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın 3. en uzun çift tüp karayolu tüneli; Zigana Tüneli’nde hafriyat destekleme çalışmalarını tamamladık. Ve artık tünelin ucunda ışığı gördük. 500 işçiyle 7 gün 24 saat temeline dayanan ağır çalışmalarımızı daha da hızlandırarak 2022 yılı sonuna kadar imalatlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” formunda konuştu. Bakan Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu etaba gelmesinde emeği geçen personelinden, teknik işçisine, uzmanından, denetmenine tüm yüklenici firma ve karayollarındaki çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti. Konuşmaların akabinde Bakan Adil Karaismailoğlu, iş makinesinin üzerine çıkarak dağın iki yamacını yaptığı delme süreci ile birleştirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.